Jdi na obsah Jdi na menu
 


LEAP říká ano legalizaci konopí

13. 4. 2012

 

Legalizaci konopí říkám jednoznačně ANO. Není sebemenší důvod pro jeho zákaz. Obecně mi přijde trestuhodné zakazovat jakékoli rostliny. Všestranná využitelnost této rostliny, zejména její uplatnění v medicíně a zdravé výživě mnohonásobně převyšují její rizika. Dokonce i její psychoaktivní účinky mohou být pozitivně využity v psychiatrii. Na konopí se nevytváří fyzická závislost, psychická závislost na konopí je ve statistikách až daleko za alkoholem, cigaretami a kávou. Musíme si uvědomit, že jsme legalizovali mnohem tvrdší a skutečně přestupní drogu- alkohol.
Člověk se prakticky konopím na rozdíl od alkoholu nemůže předávkovat, na užití konopí nikdy nikdo nikde na světě nezemřel. Nebyly prokázány žádné negativní účinky na zdraví člověka po užití konopí. Spíše naopak. U jedinců, kteří mají dispozici ke schizofrenii může konopí tuto nemoc "rozjet", v žádném případě však nevyvolává schizofrenii u zdravých jedinců a tak můžeme diskutovat zda-li včasné odhalení schizofrénních stavů u nemocných není spíše výhodou. Rizika spojená s užitím konopí jsou převážně způsobena nezodpovědným přístupem NĚKTERÝCH jejich uživatelů (řízení dopravních prostředků, obsluha strojů, kombinace s jinou drogou - převážně alkoholem, apod.) Konopí se v současné době v některých zemích úspěšně využívá k léčbě závislostí na tzv. tvrdých drogách i alkoholismu. Je pravdou, že konopí je jednou z nejzneuživanějších drog u mládeže, svoji významnou roli zde hraje i chuť zakázaného ovoce. Přes výrazné represe ze strany policie dlouhodobě nedochází k poklesu užívání konopí ze strany mladých lidí. Minimální efekt mají i tzv. preventivní přednášky policie na školách. Policista, který nemá osobní zkušenost s konopím, neposkytuje studentům objektivní informace, má tendenci k démonizaci konopí a číší z něho odpor k jeho uživatelům, může cílovou skupinu jen těžko pozitivně ovlivnit. Taková přednáška může mít spíše opačný efekt.
Jsem přesvědčen, že se musí mnohem více finančních prostředků vynaložených na represi přesunout do účinné a kvalitní prevence a programů pro začleňování drogově závislých do společnosti. Právě na demotivovanou mládež, mnohdy bez zaměstnání  a na  děti  z asociálních rodin, kde je riziko  sociálně-patologických, trestně-právních, ale i zdravotních rizik nejvyšší musíme zaměřit naši terapeutickou pozornost. 
                LEAP je přesvědčena, že se protidrogová represe neosvědčila nikde na světě. Je drahá, neefektivní a má likvidační sociální dopady, nemluvě ani o podpoře organizovaného zločinu a praktickým znemožněním účinné léčby drogově závislých jedinců. Drogově závislé je potřeba léčit a zařazovat zpět do společnosti, nikoli kriminalizovat! Žádné vězení nikoho nedonutilo přestat drogy užívat ani uživatele drog  nezačlenilo zpět do společnosti, spíše naopak. V době ekonomických krizí a přeplněných věznic je tato skutečnost samostatným tématem k zamyšlení.
V současné době má drogy pod kontrolou organizovaný zločin, je v zájmu všech, aby měl drogy pod kontrolou stát. Neznáme lepší způsob než-li legalizaci a regulaci drog státem.
Osobně jsem se aktivně zapojil do boje za vážně nemocné pacienty (onkologické, roztroušená skleróza apod.), kterým konopí prokazatelně pomáhá. Kriminalizovat tyto jedince a nutit je porušovat zákon považuji za krajně neetické. Zákon by měl být minimem morálky.
Prohibice konopí a její vymahatelnost policií  tak pouze  snižuje respekt a důvěru k zákonným normám i k policii samotné.
 
                                                                                              Lic. Jiří Stuna, mluvčí LEAP v ČR
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75435
Měsíc: 401
Den: 11