Jdi na obsah Jdi na menu
 


Urban drug policies in the globalised world

4. 10. 2010

Tohoto kongresu se zúčastnili i dva zástupci LEAP Jack A.Cole a já -  Jiří Stuna.

Tři dny se sluchátky na uších jsem pozorně poslouchal názory a zkušenosti odborníku na drogovou problematiku z celého světa. Můj závěr konference nelépe vystihuje krátký rozhovor s šéfem běloruské protidrogové policie. Na rautu u primátora Béma ke mně přistoupila dvojice rusky hovořících hostů. Zaujalo je moje triko LEAP, na jehož zádech je v anglickém jazyce  nápis „Policisté proti prohibici drog. Zeptej se mě proč“. Po krátkém představení mně tento muž řekl: „Já šéf běloruské protidrogové centrály, ty chceš legalizovat, já chci zavírat!“  Následně padla ještě nějaká slova o mém pozvání do Běloruska. Bohužel jsem zrovna večeřel a po večeři jsem již onu dvojici nenašel, což mě velmi mrzelo, neboť jsme mohli své názory hlouběji probrat. Nicméně mají moji vizitku.

Ze všech workshopů na mne nejvíce zapůsobil samozřejmě Jack A. Cole a potom seržant Gary  Cannell z Merseyside Police, Spojeného království. Gary potvrdil mé zkušenosti z dob, kdy jsem koordinoval v Chrudimi prevenci kriminality. „Když více lidí dělá totéž, nemusí to být totéž“. U nás je stále zakořeněné jakési „hraní si na svém písečku“. A pouze předstíraná spolupráce. Mám pocit, že některé subjekty jsou přesvědčené o své pravdě a jen velmi těžko připouští jiný názor. Spolupráce všech zúčastněných složek tj. policie, terénních pracovníků, adiktologů, ale i samotných uživatelů drog je více než nutná. Spolupráce musí být skutečná a ne jenom předstíraná a chápána jako nutné zlo. Uživatele  drog je nutné chápat jako pacienty s diagnózou a ne jako kriminálníky. Je nutné spojit své síly a vytvořit podmínky pro začlenění narkomanů zpět do společnosti a co nejvíce snižovat rizika spojená s užíváním drog. Jestliže máme najít kompromis mezi dodržováním základních lidských práv, úspěšně začlenit narkomany do léčebných programů a co nejvíce ochránit bezpečí občanů a veřejný pořádek, musíme spolupracovat! Musíme dělat dobrou prevenci a osvětu! Odborníci z různých oblastí se jednoznačně shodují, že samotná represe prostě nefunguje nikde na světě. Gary ukázal, že to jde. Že policie může mít u občanů dobrou pověst a důvěru. Bez dobrých vztahů s občany a spolupráce nemůže efektivně fungovat žádná policie. A já dosti často narážím na policejní funkcionáře, kteří jsou přesvědčeni, že všechno vědí nejlépe a jsou pány všehomíra. Spolupráce s arogantním hlupákem je velmi těžká, ať patří k té či oné komunitě. U policie pro svoji otevřenost a kritičnost nejsem zrovna oblíben. Co jsem ale mohl za ty tři dny alespoň trochu poznat, je plk. Jakub Frydrych. Šéfa národní protidrogové centrály Policie ČR „pozoruji“ již od semináře v poslanecké sněmovně, jeho výstupy na konferenci, ale i rozhovory s novináři. A koneckonců i krátké rozhovory se mnou. Přestože máme rozdílné názory na způsob dosažení stejného cíle, musím konstatovat, že to je velmi dobrý odborník na svém místě a jsem přesvědčen, že to je i velmi charakterní člověk přístupný dialogu.  Byl jsem svědkem toho, kdy Jakub Frydrych slíbil, že veřejně podepíše petici za změnu legislativy pro pacienty léčící se konopím, resp. pro jejich dekriminalizaci, když bude mít tento návrh hlavu a patu.

Nezastávám se Jakuba Frydrycha z nějaké kolegiality a v minulosti jsem byl k němu i kritický. Ale jako polda vím, že policajt přísahal, že bude ctít a prosazovat právo. Zákony musí ctít a vymáhat jejich dodržování, i když s nimi nemusí vnitřně souhlasit. A jenom opravdový chlap dokáže vystoupit a říci nahlas, že nějaký zákon je špatný nebo potřebuje výraznější úpravy. Když toto dokáže šéf Národní protidrogové centrály, tak jeho slovo bude mít u zákonodárců jistě vážnost. Když jeho slova potvrdí i odborníci z řad adiktologů a dalších relevantních profesí, pak už je to pádný argument. Přátelé, nebojujme proti Jakubu Frydrychovi, proti NPC, ale spojme své síly za změnu legislativy a veďme dialog!

Prohlásit o někom na facebooku, že to nemá v hlavě v pořádku, je jistě snadné, snadnější než-li někoho donutit alespoň k zamyšlení nad vašimi argumenty.

Já nesouhlasím, aby se zbytečně pořádal hon na „huliče“, stejně jako nesouhlasím, aby „huliči“ dávali špatný příklad dětem. Musíme si ale každý zamést tak trochu před svým vlastním prahem a chceme-li být respektováni, musíme dokázat, že máme zodpovědný přístup. A drogy tento zodpovědný přístup vyžadují více než cokoli jiného!

Přestože jsem k policejním statistkám velmi skeptický a mohl jsem vidět, jak se některé vytvářejí, jsem přesvědčen, že policie si je dobře vědoma neefektivnosti své činnosti při honu na babky kořenářky a experimentující puberťáky, když se ovšem o jakémkoli protiprávním jednání dozví, je ze zákona povinna jednat. Jenom osvětou může občan rozeznat, kdy bojuje proti nebezpečným výrobcům drog a kdy prachsprostě udá souseda ze msty, ze závisti nebo pouhé nevědomosti. A právě toto musí zákon rozlišit! Brát přírodní lék vážně nemocnému člověku, kterému prokazatelně pomáhá, je špatné stejně jako pěstovat konopí na kšeft!

                                                      Jirka Stuna

img_5684_vyrez.jpg

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75434
Měsíc: 400
Den: 10