Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úvodní slovo k myšlence LEAP

3. 10. 2010

Vážení přátelé,

od května roku 2010 jsem oficiálním zástupcem a mluvčím LEAP pro Českou republiku. Mám tak mandát hovořit za 30 000 soudců, policistů a státních zástupců po celém světě, kteří se ztotožňují s myšlenkou LEAP. Lan Enforcement Against prohibition je mezinárodní  nezisková vzdělávací organizace. Jak jsem již uvedl příslušníky této organizace jsou policisté, soudci, státní zástupci, vězeňští dozorci, drogový koordinátoři, kteří jsou ze své praxe přesvědčeni, že válka proti drogám zcela selhala.

Chceme, aby byli uživatelé drog léčeni a né kriminalizováni a zavíráni. Žádné vězení nikde na světě nikdy žádného narkomana nepolepšilo. Náklady na provoz věznic jsou však nemalé. Nepodporujeme uživatele drog, ale musíme si uvědomovat realitu i sociální a zdravotní dopady spojené s užíváním drog. Mohou si  za to sami?

            Lidstvo užívá drogy, zejména ty přírodní, od nepaměti. Drogy tady byly, jsou a budou. Na tom nemůžeme nic změnit. Ochránit společnost tím, že všechny narkomany doživotně zavřeme je nereálné. Vždy by je nahradili další. Žijeme v době plné stresu a pokřivených morálních zásad. V době nezdravého  životního stylu hekticky přibývá psychiatrických pacientů a uživatelů psychofarmak. Přibývá uživatelů alkoholu a jiných drog. Někteří mladí lidé podléhají pokušení zakázaného ovoce a vlivu party. Byli jsme jiní? Neexperimentovali jsme s tabákem a alkoholem? Dnešní mládež má však jiné možnosti a tím i spojené nástrahy. Chceme tuto experimentující mládež skutečné zavírat a ničit jim zbytek života? Jak jsem již uvedl ve vězení nepřestanou fetovat, naopak naučí se tam i horší věci. Kdo je po tom zaměstná? Ne! My nemůžeme tvrdit, že se nás to netýká. Může to kdykoli potkat někoho z nás či členů naší rodiny. Je zapotřebí s těmito LIDMI pracovat, léčit je a pomoci jim začlenit se zpátky do společnosti. Je to nelehký a zdlouhavý úkol, ale je efektivnější než-li vězení.

            Jsou tady však i jiní lidé, kteří mají z výroby a prodeje drog nemalé zisky. Někteří drogy vyrábí a prodávají, aby měli sami na své drogy. Někteří z nich financují organizovaný zločin, terorismus a bohužel i volební kampaně některých politiků. Nehovoříme zrovna o malé částce. Reálný odhad je okolo 500 miliard dolarů ročně!!!  A já, a nejenom já, ale celé LEAP říkáme seberme drogy a zisky z nich mafii! Dejme je pod kontrolu státu! Stát nebude nutit vaše třináctileté dítě, aby si drogu koupilo, tak jako to zákeřně dělají dealeři. Stát nebude drogu nebezpečně ředit pro větší zisk i např. jedem na potkany. Když stát použije jenom část prostředků získaných z daněním drog  na pravdivou osvětu a prevenci, ale i na léčebné programy pro závislé bude to rozhodně efektivnější a levnější než-li současný stav. Než-li nesystémová represe. Jsem přesvědčen i ze zkušeností jiných zemí, že počet uživatelů drog klesne.  Proto LEAP bojuje za legalizaci drog!  Víme rovněž, že droga může být za jistých okolností lékem stejně tak jako lék drogou. Uveďme si to na příkladě prohibice alkoholu v USA ve třicátých letech minulého století. Kolik vražd a jiné závažné trestné činnosti s tím bylo spojeno?! Zrušením prohibice v roce 1933 se takřka přes noc zatočilo s Al Caponem.

            Někteří a troufám si tvrdit, že většina narkomanů na své drogy kradou, dopouštějí se loupežných přepadení, prodávají svá těla a jsou v „absťáku“schopni pro získání drogy udělat prakticky cokoli. Co tvoří cenu drogy? Převážně riziko! Výrobní náklady nejsou příliš velké, ale platíte za riziko výrobce, za riziko pašeráků, za riziko prodejců a za jejich zisky. Legalizací tato rizika odpadnou na tolik, že se již výrobcům a dealerům nevyplatí nebo minimálně. Ano zisky v podobě daní půjdou státu a stát se tak vlastně stane největším dealerem. Ale dealerem zodpovědným, který určuje pravidla kdy, komu a za jakých podmínek! 

            V současné době vynakládáme nemalé prostředky na nápravu následků spojených s užíváním drog a máme jenom nepatrné možnosti tuto skutečnost ovlivnit. Napadá vás lepší způsob než-li legalizace?

                                                                        Jiří Stuna mluvčí LEAP pro ČR

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75435
Měsíc: 400
Den: 11