Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zátah na growshopy v ČR

6. 11. 2013

 Můj názor na protidrogovou politiku založenou pouze na represi se nezměnil. Je to drahé, neefektivní, nevýchovné a nesystémové.

S čím však nemohu souhlasit je útok na policii jako takovou. Energie konopné kultury by měla být věnována legislativním změnám, nikoli útokům na policii.  Policie bude dělat pouze to, co jí zákon výslovně dovoluje, aniž by ohýbala § ke svému prospěchu. Od toho je v demokracii celá řada obranných mechanismů, které se o dohled nad oprávněností a přiměřeností policejních zákroků postarají (advokáti, média, neziskovky, aktivisté, GIPS apod.) Což je jednoznačně dobře, je to hlídačem demokracie, abychom se neuchylovali k policejnímu státu.

         Mám informace od přátel z konopné kultury a majitelů growshopů, k objektivnímu posouzení mi však chybí nějaké fundované a komplexní vyjádření policie. Stručná informace tiskové mluvčí Mgr. Ježkové na zodpovězení asi (nejen mých) dotazů nestačí.

 

V době, kdy přibývá velkopěstíren konopí organizovaných čínskými a vietnamskými kartely, kteří rozhodně v našich growshopech nenakupují, je pro mne zásah v growshopech jen těžko pochopitelné plýtvání prostředky. I doba načasování razií teď před Cannafestem mi přijde podezřelá. Je to nějaký vzkaz policie?  Co je menší zlo, posílat uživatele i pacienty léčící se konopím na černý trh a podporovat tím organizovaný zločin, nebo to, že si někdo vypěstuje pár kytek pro vlastní potřebu? Z hlediska rizikovosti pro společnost je to nejméně riziková varianta! Je "vybílení" growshopů, při kterém se údajně zabavují i květináče, hnojiva a zemina, tedy věci nesouvisející bezprostředně s šířením toxikomanie ještě nezbytné k dosažení záměru zákroku, nebo už je to bránění v podnikání? Jenom připomínám, že například prodej semen konopí trestným činem není. Natož prodej lamp, hnojiv, zavlažovacích systémů  a podobného zahradnického vybavení. Samozřejmě, tam kde se prodávají květy konopí (tzv. marihuana), tam se zákrokem nemám sebemenší problém.

Bude stíhán každý, kdo veřejně např. na FB sdílí obrázek konopného listu, nebo kam až ta absurdita zajde? Bude policie provádět razie i v jiných prodejnách zahrádkářských potřeb nebo v OBI?

 

Nechci v současné době jakkoli zákrok  policie hodnotit, jen myslím, že by měla více komunikovat a vysvětlovat své kroky. V době kdy na celosvětové úrovni začíná být přístup ke konopí čím dál liberálnější mohou být takové výkřiky považovány ve světě za nesystémové a hloupé. V loňském roce to americké státy Washington a Colorádo a letos  Uruguay vyřešily legalizací a vzaly tak organizovaném zločinu mocný příjem finančních prostředků. Viz Alcapone 50. léta!  Doba si jednoznačně vyžaduje revizi mezinárodních úmluv OSN ohledně pěstování konopí. Je dobré, že se čeří voda a hovoří se o tom.

                  

                                  -Mgr. Jiří Stuna, zástupce LEAP v ČR-

                                                                                                                 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 75435
Měsíc: 400
Den: 11